Kilka słów o prądzie

Powerbanki pozwalają na magazynowanie prądu stałego. Dzięki temu można zawsze podładować swój telefon, nawet w trasie, gdzie nie ma dostępu do sieci energetycznej. Urządzenia te opisane są kilkoma parametrami, które mogą się wydawać tajemnicze dla osób, które nie mają dużego kontaktu z tematem elektryki.

Co znajdziemy na obudowie powerbanka?

Kiedy dokładnie przyjrzymy się powerbankowi, powinniśmy zauważyć niewielką tabliczkę znamionową, zawierającą najważniejsze informacje na temat parametrów prądowych urządzenia. Znajdziemy tam przede wszystkim:

  • Napięcie prądu w powerbanku. Jest to niezwykle ważny parametr, ponieważ wskazuje, jakie urządzenia można ładować, wykorzystując dany akumulator. Jednostką napięcia są wolty [V].
  • Natężenie prądu w powerbanku. Ten parametr odpowiada za moc urządzenia, czyli szybkość ładowania. Jednostką napięcia są ampery [A] lub miliampery [mA].
  • Pojemność powerbanku. Im większa pojemność, tym więcej prądu zmieści się w środku. Pojemność podaje się w miliamperogodzinach [mAh]

Napięcie prądu w powerbankach

Podłączając jakiekolwiek urządzenie do powerbanka, należy się upewnić, że napięcie w obu urządzeniach jest takie same. Najczęściej powerbanki działają na 5 V, podobnie jak większość telefonów, tabletów, smartwatchy, konsol czy kamer samochodowych.

Natężenie prądu w powerbankach

Natężenie prądu wpływa to ilość przepływającego prądu w danym odcinku czasu. Im większe natężenie, tym urządzenie ładuje się szybciej (także powerbank). Jednak zbyt szybkie ładowanie może niszczyć strukturę akumulatora. Dlatego też im więcej amperów, tym krótsza żywotność powerbanka.

Jak wybrać najlepszy powerbank?

Wybór odpowiedniego powerbanka jest kwestią jego przeznaczenia. Jeśli potrzebujemy magazynu energii na długie trasy, lepiej kupić akumulator o dużej pojemności, ale małym prądzie ładowania. Natomiast osoby, które potrzebują szybkiego dostępu do prądu w celu doładowania telefonu, mogą interesować się mniejszymi powerbankami o wyjściach z wyższym natężeniem.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij gwiazdkę, aby ocenić artykuł!

Średnia ocena 4.4 / 5. Liczba głosów: 7

Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.