Co to jest powerbank?

Kobieta trzymająca telefon ładowany przez powerbanka

Wielu z nas jest zdania, że pojemność baterii naszych urządzeń mobilnych jest niewystarczająca. Do niedawna nie mieliśmy jednak innego wyboru, jak po prostu się z tym pogodzić. Na szczęście od kilku lat coraz większą popularnością na naszym rynku cieszą się Powerbanki, czy też banki energii. Są one wybawieniem dla każdej osoby aktywnie korzystającej z urządzeń elektronicznych. Na czym polega ich działanie i dlaczego stały się tak popularne?

Co to jest powerbank? Czyli parę słów wstępu

Powerbank to przenośna ładowarka, stanowiąca swego rodzaju bank energii dla telefonów komórkowych oraz innych urządzeń mobilnych. Świetnie sprawdza się na przykład w trasie, lub w miejscach, w których ładowanie telefonu klasycznym sposobem jest z jakiegoś powodu niemożliwe. Pojemność baterii powerbanku wynosi zwykle od 2000 do 30 000 miliamperogodzin (mAh). Najpojemniejsze urządzenia mają nawet kilka razy więcej energii niż bateria w przeciętnym smartfonie. Oznacza to, że jeden w pełni naładowany powerbank można wykorzystać w celu naładowania nawet kilku urządzeń mobilnych. Ładowanie, tak jak w przypadku klasycznych ładowarek, odbywa się za pomocą wejścia usb. 

Krótko o tym, jak działa bank energii

Powerbank, czyli przenośny akumulator, składa się przede wszystkim z baterii, która jest jego podstawową częścią. Na baterie składa się zazwyczaj kilka połączonych ogniw (choć zdarzają się również baterie jedno ogniwowe) litowo-jonowych lub litowo-polimerowych. Zastosowanie tych drugich pozwala wytworzyć ultracienki oraz lekki powerbank. We wnętrzu powerbanku znajduje się również elektronika kontrolna, składająca się z układów zabezpieczających i przewodów, a także portów komunikacyjnych, oraz – rzecz jasna – wejścia micro USB i wyjścia USB.

Zasada działania powerbanku jest bardzo prosta. Rozładowane urządzenie mobilne należy za pomocą dostarczonego kabla podłączyć do banku energii, a zgromadzona w nim energia elektryczna zasili baterię telefonu lub tabletu. Należy natomiast pamiętać, że sama przenośna ładowarka również musi być czasem naładowana – w tym celu wystarczy jedynie podłączyć ją do gniazdka elektrycznego w dokładnie taki sam sposób, jak tradycyjną ładowarkę. 

Jakie jest zastosowanie zewnętrznych akumulatorów?

Podstawowym zastosowaniem banku energii jest ładowanie różnego rodzaju urządzeń przenośnych. Mowa tu jednak nie tylko o typowych urządzeniach mobilnych, jak na przykład telefon czy tablet! Powerbank może bowiem naładować między innymi przenośne konsole, takie jak Nintendo Switch, czy Playstation Vita. W wielu przypadkach, zewnętrzny akumulator sprawdzi się także przy ładowaniu laptopów, a nawet aparatów fotograficznych. Jego waga jest niewielka, tak więc zasadniczo nie poczujemy zabierając go ze sobą na wyprawę żadnego dodatkowego ciężaru, a może się okazać – zwłaszcza, jeśli wybieramy się w miejsce bez dostępu do elektroniki – że może on dosłownie uratować nam życie. Aktywny akumulator zewnętrzny pozwoli nam naładować telefon nawet, gdy zgubimy się w nieznanych nam górach i oczekiwać będziemy pomocy.

Jak dbać o powerbank? 

Aby bank energii funkcjonował długo i na wysokim poziomie, należy dbać o niego zgodnie z kilkoma podstawowymi zasadami.

  • Przede wszystkim – ładować mobilny akumulator możemy tylko za pomocą dostarczonego okablowania, podobnie zresztą, jak podłączać go do urządzenia, które chcemy zasilić. Ładowarka do powerbanku powinna być w pełni zdatna do użytku – a przede wszystkim posiadać działające okablowanie. W przeciwnym wypadku możliwe jest nie tylko uszkodzenie powerbanku, ale i doprowadzenie do zwarcia i pożaru.
  • Przy pierwszym ładowaniu powerbanku, nie należy odłączać go od sieci, dopóki nie naładuje się do pełna. W przeciwnym wypadku ogniwa baterii mogą ulec uszkodzeniu, a samo urządzenie przestanie nadawać się do użytku.  Marka czy waga nie ma tu nic do rzeczy – pierwsze ładowanie wykonywać należy zawsze do pełna. Zazwyczaj trwa to około 6 godzin, choć szczegółowe informacje znajdują się zapewne w dostarczonej instrukcji. Ponadto, przynajmniej raz na dwa tygodnie urządzenie powinno być rozładowane i naładowane do pełna.
  • Z urządzenia należy korzystać zgodnie z zaleceniami producenta. Znajdują się one w instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia. 
  • Powerbank należy również przechowywać w suchym i zacienionym miejscu, kategorycznie chroniąc urządzenie przed kontaktem z wilgocią. 

Są to podstawowe zasady, które odnoszą się do każdego urządzenia.

Ile kosztuje dobry powerbank?

To, ile kosztuje powerbank zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest, oczywiście, marka urządzenia. Producenci uznani, tworzący trwalsze produkty, zazwyczaj żądają za nie większej ceny, niż przeciętna rynkowa. Ważna jest również ilość zasilanych urządzeń – niektóre przenośne akumulatory pozwalają bowiem ładować jednocześnie nawet kilka różnych urządzeń mobilnych.

Być może najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, jaka będzie cena produktu, jest jego pojemność. Oczywiście, przenośna ładowarka o pojemności 10000 mAh będzie kosztowała więcej, niż produkt o pojemności wynoszącej 5000 mAh. Analizując cenę powerbanku należy zwrócić również uwagę na ewentualne dodatki – współcześnie coraz więcej producentów do swoich flagowych banków energii dodaje dodatkowe funkcje, na przykład zegarek lub kompas.


Cena standardowego powerbanku, bez dodatkowych bajerów, wynosi zazwyczaj od 50 do 200 złotych.