Jak wybrać bank energii?

Powerbanki, różne rodzaje i kolory. Jak wybrać odpowiedni?

Współczesne urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety, wymagają częstego uzupełniania baterii. Czasy, w których ładowaliśmy komórkę raz na tydzień – dawno przeminęły. Wyświetlacz, głośnik, czy kamera zainstalowana w telefonie wymagają sporej ilości prądu do sprawnego działania. Aspekty konstrukcyjnie sprawiają, że akumulator w smartfonie musi mieć skonkretyzowane rozmiary. Ma być ergonomiczny, niewielki i smukły – tak, by sprzęt dobrze leżał w dłoni. To zaś sprawia, że pojemność baterii jest mocno ograniczona i bardzo często niewystarczająca w codziennym użytkowaniu. Ratunkiem w takiej sytuacji jest bank energii. Jaki będzie najlepszy?

Funkcje powerbanku – nie tylko uzupełnianie baterii. Po co mi powerbank?

Powerbank to mobilne urządzenie, które służy do uzupełniania stanu baterii w innych sprzętach elektronicznych. Rdzeń banku energii to pojemny akumulator litowo-polimerowy lub litowo-jonowy, który służy do ładowania nawet kilku smartfonów i innych sprzętów jednocześnie. Urządzenie “opakowane” jest w plastikową lub metalową obudowę, nierzadko zaopatrzony w wyświetlacz LCD i inne gadżety. Powerbank, poza jego główną funkcją uzupełniania prądu w smartfonach czy tabletach, może być wyposażony w inne przydatne funkcjonalności. Znajdziemy banki energii posiadające m.in. brelok czy latarkę. Zdecydowanym plusem użytkowania powerbanku jest łatwość w obsłudze. To urządzenie w pełni mobilne, które możemy zabrać w podróż, do pracy czy na wycieczkę. Wystarczy schować do plecaka, przypiąć do smyczy bądź po prostu nosić w kieszeni. Łatwo się je ładuje – wystarczy do tego odpowiedni kabel USB, lub stacja ładująca, o ile powerbank jest ładowany bezprzewodowo.

Pojemność banku energii: dlaczego nie zawsze jest wiarygodna? Baterie markowe a chińskie powerbanki

Najczęściej produkowanymi powerbankami są te, które posiadają pojemność nominalną zamykającą się w wartościach 5000-30 000 mAh. Bank, który posiada ok. 20 000 mAh jest w stanie naładować kilka smartfonów do pełna, rozpoczynając cykl ładowania całkowicie “padniętych” urządzeń. Warunkiem jest oczywiście to, by sam powerbank został dostatecznie uzupełniony w energię. Wiele zależy także od sprawności samej jednostki akumulatorowej, w jaką został wyposażony bank energii. Wiele osób “chwali się” tanimi powerbankami zakupionymi z niewiarygodnych źródeł, które rzekomo posiadają kilkadziesiąt tys. mAh. Rozczarowanie, związane z faktem, iż taki bank nie jest w stanie naładować telefonu do pełna, jest częstym zjawiskiem. To znany trik nieweryfikowanych producentów smartfonów, dystrybuujących niecertyfikowane urządzenia np. do sklepów z chińszczyzną. Jeśli chcemy zyskać pewność, że sprzęt rzeczywiście posiada gwarantowaną pojemność nominalną – korzystajmy ze sprzętów oferowanych przez zweryfikowane sklepy i rozpoznawalnych producentów.

Napięcie i prąd ładowania. Co nam mówią o urządzeniu?

Powerbank może być przeznaczony do ładowania urządzeń różnego typu. Zwykle spotykamy banki, które dysponują napięciem nominalnym o wartości 5V. Im większy prąd ładowania na wejściu powerbanku, tym szybciej zostanie on uzupełniony w energię. Dobranie zbyt dużych wartości wpływa niekorzystnie na sprawność ogniw w dłuższej perspektywie czasowej. Warto zatem ładować urządzenie dokładnie w taki sposób, jaki proponuje producent. Powerbanki posiadają gniazda USB, które wykorzystuje się do podłączania różnych sprzętów, w których należy uzupełnić stan baterii. Każde wyjście jest opisane przez producenta wartością prądu wyjściowego. W zależności od typu złącza będzie to np. 1,5A, 2A, 3A itd. Wartość ta oznacza jaką wartością maksymalną prądu wyjściowego można naładować urządzenie zewnętrzne. Jeśli zależy nam na powerbanku do zadań specjalnych, warto wybrać te, które umożliwiają generowanie napięcia wyjściowego 12V – wówczas bank energii będzie w stanie naładować laptopa. W przypadku użytkowania tradycyjnych smartfonów, optymalną wartością napięcia “na wyjściu” jest 5V.

Uniwersalność a bezpieczeństwo. Co zabezpiecza powerbank przed awarią?

Bank energii to akumulator, który w wyniku uszkodzenia mechanicznego lub nadmiernego nagrzania może być niebezpieczny. Należy zatem szczególnie unikać sytuacji, w których powerbank byłby eksponowany na bardzo duże temperatury – po przekroczeniu skrajnej wartości może po prostu wybuchnąć. Podczas normalnego użytkowania taka sytuacja praktycznie nie może mieć miejsca, gdyż muszą zaistnieć do tego odpowiednie warunki. Banku energii nie należy również samodzielnie rozkręcać, przekłuwać ogniw, czy modyfikować ich struktury. Każda niepożądana ingerencja w sprzęt może skończyć się źle – szczególnie, gdy wybraliśmy sprzęt “ze straganu”, nieposiadający certyfikatów bezpieczeństwa. Najpopularniejsi producenci systematycznie ulepszają smartfony, implementując w nich dodatkowe zabezpieczenia. Wśród takich ulepszeń można wymienić m.in.:

  • Zabezpieczenia temperaturowe. Zmniejszają ryzyko wrażliwości termicznej na niekorzystne temperatury. Poprawiają wydajność urządzenia i separują je od warunków środowiskowych.
  • Zabezpieczenia przeciwpyłowe. Wszelkiego rodzaju uszczelki, lepsze sposoby tworzenia obudowy, określane przez producentów klasą IP. Im wyższa wartość IP, tym urządzenie jest bardziej odporne na kurz i wodę.
  • Zabezpieczenia elektryczne. Są to wszelkiego rodzaju zabezpieczenia techniczne chroniące urządzenie przed przepięciami, zbyt wysokim prądem, zwarciami czy przeładowaniem. Im więcej tych cech posiada powerbank, tym lepiej.

Powerbank na każde potrzeby. Jak dużo dodatkowej energii potrzebujesz?

Powerbank przestał być zwykłym gadżetem i ciekawostką, a stał się realną odpowiedzią na potrzeby współczesnych użytkowników sprzętów mobilnych. W pełni doładowany bank o pojemności 20 000 mAh pozwoli na naładowanie kilku smartfonów do pełna (zwykle telefon posiada baterię o pojemności 3500 – 6000 mAh, są oczywiście od tego odstępstwa). Na większe potrzeby polecamy powerbanki o pojemności 30 000 mAh i 50 000 mAh. Zwróćmy uwagę także na gwarancję urządzenia: powinna ona obejmować przynajmniej dwa lata.