Zadbaj o swój powerbank!

powerbank leżący na stole i ładujący iphone

Wraz z postępem technologicznym na rynku pojawiają się nowoczesne gadżety. Jednym z popularniejszych akcesoriów w dobie współczesnych smartfonów jest zaś powerbank. To unikalny wynalazek, który pozwala nam ładować nasze telefony w dowolnym miejscu, bez konieczności podczepiania telefonu do gniazdka. Warto jednak odpowiednio dbać o naszego powerbanka.

Cykle ładowania baterii

W zdecydowanej większości przypadków powerbanki posiadają baterie litowo-jonowe. To dość wydajne akumulatory, które szybko się ładują, lecz posiadają pewną wadę – po każdym cyklu ładowania tracą odrobinę ze swej całkowitej pojemności. W związku z tym stan baterii ulega stopniowemu pogorszeniu po każdym naładowaniu. Więc jak ładować powerbanki z takimi akumulatorami, by tego uniknąć? Nie da się zatrzymać tego procesu, ale dzięki zastosowaniu odpowiednich wskazówek można go znacznie spowolnić. 

Przede wszystkim nie warto ładować naszego powerbanka aż do 100%, jeśli nie jest to konieczne. By zachować optymalne napięcie, najlepiej odłączyć ładowarkę w okolicach 80 procent. Testy wykazały, że przy normalnym ładowaniu baterii do 4,20 V wystarcza ona na 300 do 500 cykli. Jeśli jednak zmniejszymy szczytowe napięcie o zaledwie 0,10 V, żywotność akumulatora może być nawet dwukrotnie wyższa. W takim przypadku nasza bateria nie wystarczy już na 300 do 500, ale nawet na 600 do 1000 cykli!

To działa także w drugą stronę – nie powinniśmy pozwolić na to, by nasz powerbank rozładował się do zera. Każde takie działanie znacznie skraca żywotność jego akumulatora. 

Jak ładować powerbank?

Ładowanie powerbanka jest prostym procesem – wystarczy zrozumieć jego działanie. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych zasad ładowania banku mocy, o których zawsze warto pamiętać. 

  • Używaj pasującego kabla. Powinieneś upewnić się, że używasz do ładowania odpowiedniego przewodu – najlepiej tego, który znajduje się w zestawie. Potem wystarczy podłączyć odpowiedni kabel do wtyczki ściennej.
  • Obserwuj powerbank podczas ładowania. W ten sposób upewnisz się, że nie ulegnie on przeładowaniu. Niektóre urządzenia automatycznie przerywają ładowanie, gdy osiągną maksymalną pojemność. Dobrze jest upewnić się, czy Twój model również ma takie możliwości. Jeśli nie…
  • …nie podłączaj powerbanka do ładowania na noc. Skróci to maksymalną ilość jego cykli ładowania, o czym pisaliśmy w poprzednim akapicie.
  • Ładuj powerbank tylko wtedy, gdy zajdzie taka potrzeba. Stałe trzymanie go pod napięciem nie jest dobrym pomysłem. Może to nie tylko zmniejszyć jego żywotność, ale także wpłynąć szybkość ładowania. 
  • Podłączaj powerbank do gniazdka, nie do innego urządzenia. Gniazdka ścienne zazwyczaj mają większą moc niż inne urządzenia, będą więc ładować Twoje akcesorium szybciej i skuteczniej.

Nie podłączaj urządzeń podczas ładowania powerbanka

To bardzo ważny punkt i jednocześnie jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniają właściciele powerbanków. Gdy urządzenie znajduje się w trybie ładowania, nigdy nie powinieneś podłączać do niego swoich gadżetów. Choć może wydawać się to nieszkodliwe, może mieć bardzo zły wpływ na ogólną wydajność Twojego banku energii!

Dzieje się tak, ponieważ ładowany powerbank jest już mocno rozgrzany. Podłączenie dodatkowego urządzenia jeszcze bardziej podniesie jego temperaturę. W wyniku tego wzrasta ryzyko przepalenia wewnętrznych obwodów urządzenia. 

Jak przechowywać powerbank?

Powerbank wykorzystuje reakcje chemiczne do wytwarzania elektryczności. I jak to ma miejsce w przypadku wszystkich reakcji chemicznych, wyższe temperatury je przyspieszają. Żywotność banku energii zależy także od warunków, w jakich się go przechowuje. Zatem jak przechowywać powerbank, by jak najdłużej utrzymać go w dobrym stanie?

Idealna dla akumulatora powerbanka jest temperatura pokojowa, tj. taka od 20 do 28 stopni Celcjusza. Należy również unikać przechowywania urządzeń w miejscach, które wystawione są na działanie promieni słonecznych. Należą do nich choćby zamknięte szklane gabloty. Sytuacja ma się podobnie w kwestii jego użytkowania – gorący powerbank bardzo szybko się rozładuje. 

Oczywiście nie oznacza to, przechowywanie powerbanka w bardzo niskich temperaturach odwróci ten proces. Wręcz przeciwnie! Temperatury minusowe lub nawet w okolicach zera mogą sprawić, że urządzenie całkowicie się wyłączy. Ponadto znacznie wydłuży to czas jego ładowania. 

Podsumowanie

W powyższym artykule omówiliśmy kilka z najczęstszych przyczyn, które odpowiadają za skrócenie żywotności powerbanka. Ponadto przedstawiliśmy też kilka skutecznych rozwiązań tego typu problemów. Kroki te są niezbędne do tego, by zapobiec uszkodzeniu Twojego urządzenia, dlatego powinieneś natychmiast je wdrożyć. 

Warto nadmienić, że nie są to wszystkie sposoby, które pozwalają na przedłużenie żywotności powerbanka i uzyskanie wyższej wydajności urządzenia. Skupiliśmy się na najważniejszych aspektach, o których powinien wiedzieć każdy posiadacz urządzeń z baterią litowo-jonową. Teraz – gdy już wiesz, jak tego dokonać – zadbaj o swój powerbank!