Kilka słów o prądzie

Powerbanki to duże baterie zewnętrzne, a baterie mają to do siebie, że „generują” prąd. Prąd zaś możemy opisać za pomocą napięcia i natężenia. I właśnie o napięciu i natężeniu prądu w powerbankach będzie ten krótki artykuł.

Napięcie prądu w powerbankach

Tutaj sprawa jest prosta: tradycyjny bank energii „podaje” prąd o napięciu 5V, co oznacza, że będzie on współpracował z urządzeniami ładowanymi właśnie takim prądem, a więc smartfonami, tabletami, nawigacjami, głośnikami przenośnymi, itd. Jeżeli nie wiesz czy Twoje urządzenie może być ładowanie zwykłym powerbankiem, sprawdź jakiego napięcia ono wymaga. Najprościej zrobić to sprawdzając tabliczkę znamionową na oryginalnej ładowarce tegoż urządzenia.

Na rynku dostępne są również powerbanki 12V, którymi można ładować np. laptopy. Ich ceny zaczynają się jednak od 300 – 400 złotych i są to generalnie produkty niszowe.

Reklama Frago.pl

Natężenie prądu w powerbankach

Ciekawszym zagadnieniem w przypadku powerbanków jest natężenie prądu, mierzone w amperach (A), od którego zależy szybkość ładowania. Banki energii mają najczęściej wyjścia 1-amperowe i/lub 2-amperowe – jest to maksymalne natężenie prądu jaki „podaje” powerbank. To, ile z tego maksymalnego natężenia zostanie odebrane przez np. smartfon zależy już od układów w smartfonie, które odpowiadają za proces ładowania.

To co warto zapamiętać:

  • im więcej amperów, tym szybsze ładowanie. Poza tym, niektóre urządzenia (np. część tabletów) mogą wymagać do ładowania większej liczby amperów, bez których ładowanie w ogóle nie będzie możliwe.
  • im więcej amperów, tym krótsza żywotność baterii. Szybsze ładowanie ma swoją cenę w postaci szybszego zużywania się baterii, co wynika z większego jej nagrzewania w trakcie ładowania. 

Natężenie prądu w powerbankach jest podawane dla każdego wejścia i wyjścia osobno. Natężenie na wejściu (input) mówi nam o tym, jak szybko będzie ładować się powerbank. W przypadku dużych powerbanków, zdecydowanie warto, by miały one na wejściu 2A, zamiast 1A, co pozwoli skrócić czas ładowania banku energii nawet o kilka godzin.

Natężenie na wyjściu (output) mówi o tym, jak szybko będą ładowane podłączone do powerbanku gadżety. Wynosi ono zwykle 1A i/lub 2A; wiele powerbanków posiada dwa wyjścia USB o różnych natężeniach. Jeżeli planujemy korzystać z dwóch wyjść USB jednocześnie i ładować na raz dwa urządzenia, ważnym parametrem staje się maksymalne, łączne natężenie prądu z obu wyjść USB. Jeżeli będzie ono przykładowo wynosić 2,1A dla dwóch wyjść USB: 1A i 2,1A, po podłączeniu dwóch urządzeń na raz, z jednego gniazda USB popłynie „tylko” 1,05A, co będzie skutkować wolniejszym ładowaniem.

Gdzie kupić?

Najlepiej w moim sklepie internetowym Frago.pl. Większość oferty mamy w najniższych cenach w Polsce!

Sklep z akcesoriami do telefonów

Pytania? Problemy?

Dane kontaktowe
Dane kontaktowe