Co to jest powerbank?

Power Bank to stosunkowo nowy gadżet na polskim rynku. Jak to zwykle z nowościami bywa, wiele osób albo o nich jeszcze nie słyszało, albo nie wie do końca co to tak naprawdę jest. Ja sam o tym bardzo praktycznym urządzeniu dowiedziałem się dopiero w grudniu 2013, a dzisiaj nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez niego. Krótkie wyjaśnienie będzie zatem jak najbardziej na miejscu.

Terminologia

Zacznę może od… nazewnictwa. Okazuje się bowiem, że to, co tutaj opisuję, nosi bardzo wiele nazw. Jedni nazywają go powerbankiem, inni – po polsku – bankiem energii. Dla jeszcze innych jest to zewnętrzna bateria lub przenośna ładowarka. Albo akumulator. Jak zwał, tak zwał – wiedzmy, że ciągle mówimy o tym samym.

Jak działa bank energii?

Do rzeczy. Co to jest powerbank? Kształtem i wielkością urządzenie to przypomina smartfona. Zazwyczaj jest to sześcian o niewielkich wymiarach: 10 – 15 cm długości, 6 – 8 cm szerokości i 1 – 3 cm grubości.  Urządzenie jest małe, dzięki temu bez problemu można nosić go w portfelu, kieszeni, torebce czy plecaku. Słowem: zawsze mieć przy sobie.

W środku powerbanku znajduje się bateria litowo-jonowa lub litowo-polimerowa – taka sama, jak w smartfonach, tyle, że o większej pojemności. Pojemność ta wynosi zwykle od 2000 do 20 000 miliamperogodzin (w skrócie mAh; ważny termin – jest to kluczowy parametr każdego powerbanku), czyli kilka razy więcej niż pojemność baterii w przeciętnym smartfonie, który jest wyposażony w baterie o  pojemności 2500 – 3500 mAh. Taką przenośną baterię można naładować i zabrać ze sobą, by w potrzebie podłączyć do niej swój smartfon, tablet lub inne urządzenie, zapewniając mu energię wszędzie gdzie tylko jesteśmy  – np. w lesie, na plaży czy w pociągu, gdzie nie ma gniazdek elektrycznych. Zasada działania Power Banku jest następująca:

Zasada działania PowerBanku

Po podłączeniu, które odbywa się za pomocą kabla USB z odpowiednią końcówką, powerbank będzie pełnił rolę gniazdka elektrycznego i będzie ładować nasz telefon (lub inne urządzenie). Co ważne, taki bank energii może zapewnić naprawdę dużo zapasowej energii. Przykładowo dobra przenośna ładowarka o pojemności 10 000 mAh naładuje przeciętny smartfon około 3 razy do pełna. Oznacza to nawet 300% dodatkowej baterii w w naszym telefonie. Mając przy sobie taką przenośną ładowarkę, możemy spokojnie zasilić telefon np. przez cały weekend.

Reklama Frago.pl

Co naładuje powerbank?

Tradycyjny powerbank podaje prąd o napięciu 5V i natężeniu 1 – 2 amperów. Można nim ładować małe akcesoria mobilne i elektronikę użytkową zasilaną takim właśnie prądem: smartfony, tablety, nawigacje, głośniki bluetooth, selfie sticki, gamepady, baterie do dronów i mnóstwo innych rzeczy. Dla pewności zawsze warto sprawdzić jakiego prądu potrzebuje urządzenie, które chcemy ładować powerbankiem.

Powerbankiem NIE NAŁADUJEMY jednak laptopa.

Zastosowanie

Nietrudno się domyślić, że powerbank sprawdza się wszędzie tam, gdzie jesteśmy „odcięci” od gniazdkowego zasilania. A więc:

  • W szkole i na studiach,
  • W pracy,
  • W środkach transportu – w autokarze, pociągu czy samolocie,
  • Na wszelkiego rodzaju wypadach na ryby, grzyby, narty, grilla, plażę, rower, wędrówkę po górach albo pod namiot,
  • … oraz w innych sytuacjach, w których potrzebna nam jest dodatkowa moc w telefonie, tablecie, aparacie czy odtwarzaczu MP3

Ile to kosztuje?

Najtańsze power banki można kupić już za jakieś 10 złotych. Najdroższe – za kilkaset złotych. Cena zależy od pojemności banku energii – im ona większa, tym urządzenie jest droższe – oraz od jego jakości i „markowości” Porządny, markowy sprzęt jest oczywiście nieco droższy od baterii stanowiących indywidualny import z Chin, wykonanych z najtańszych materiałów, których niestety jest pełno na polskim rynku.

Niemniej jednak nawet dobre power banki są w zasięgu każdego, a wydając 50 czy 100 złotych można cieszyć się dobrej klasy sprzętem o rozsądnej pojemności, który będzie nam służyć przez lata.

Więcej artykułów na temat powerbanków znajdziesz w sekcji „poradniki

 

Gdzie kupić?

Najlepiej w moim sklepie internetowym Frago.pl. Większość oferty mamy w najniższych cenach w Polsce!

Sklep z akcesoriami do telefonów

Pytania? Problemy?

Dane kontaktowe
Dane kontaktowe